Home
Results
Login
Event
Please Select!
Archive
2024/25
2023/24
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
Please select!
Olympic Oval Finale 2024
Olympic Oval Grand Prix - Canada Cup Final
Time Trials March 2
Winter Classic 2024
2024 Alberta Open Indoor Long Track
Time Trials December 30
2023 CanAm International
Time Trials November 25
Oktoberfest Classic 2023
Time Trials October 27
Canadian Long Track Championships
September 29 Time Trials
2023 Fall Classic
September 16 Time Trials
2023 Summer Classic
2023 Summit Performance Camp
Distance
3/7/2024
500 m Women #1
500 m Men #1
3000 m Women
5000 m Men
3000 m Masters Men
3/8/2024
1000 m Women #1
1000 m Men #1
5000 m Women
10000 m Men
3/9/2024
500 m Women #2
500 m Men #2
1500 m Women
1500 m Men
3/10/2024
1000 m Women #2
1000 m Men #2
Mass Start Women - Senior
Mass Start Women - Junior
Mass Start Men - Senior
Mass Start Men - Junior
Rank
Pair
Lane
Performance
Lastname
Firstname
Nationality
1
7
I
1:46.15
Doyon
Marc-Andre
SK
2
7
O
1:46.23
Veeman
Luca
SK
3
8
O
1:46.39
Kulbacki
Ryan
MB
4
5
O
1:48.46
Simpson
Joel
MB
5
8
I
1:49.52
Hall
Daniel
AB
6
6
I
1:49.85
Doan
Jalen
AB
7
5
I
1:50.07
Champagne
Sebastian
ON
8
10
O
1:50.73
Forsmark
Sebastian
SWE
9
1
O
1:50.82
Nitu
Gabriel Eduard
ROU
10
3
I
1:51.14
Orlowsky
Eric
BC
11
4
O
1:51.15
Fish
Graeme
SK
12
10
I
1:51.41
Despres
Zacharie
QC
13
13
I
1:51.51
Toshkov
Christo
QC
14
6
O
1:51.69
Hodzic-Santor
Emil
ON
15
3
O
1:51.83
English
Fergus
SK
16
15
O
1:52.14
Cote
Raphael
QC
17
9
I
1:52.26
Jouette
Jimmy
FRA
18
4
I
1:52.78
Holzer
Hobbes
AB
19
14
O
1:52.80
Hamel
Antoine
QC
20
2
O
1:52.81
Pederson
Matej
AB
21
2
I
1:53.35
Waters
Connor
ON
22
1
I
1:53.39
Lowe
Bon
SK
23
14
I
1:53.54
Laxton
Matthew
ON
24
13
O
1:53.57
Norberg
Kaspar
SWE
25
11
I
1:53.95
Buchwald
Adam
MB
26
17
O
1:54.34
Larochelle
Felix
QC
27
18
I
1:54.78
Glesne
Sondre
NOR
28
12
I
1:55.40
Erasmus
Andre
AB
29
18
O
1:55.46
Asri
Rafael
QC
30
17
I
1:55.59
Mitchell
Matthew
BC
31
19
O
1:55.66
Danda
Chandra
ON
32
12
O
1:56.43
Gilbert
Brock
AB
33
11
O
1:56.53
Waddington
Keagan
SK
34
23
O
1:56.79
Nageli
Matthias
SUI
35
9
O
1:56.79
Perreault
Aime
QC
36
22
O
1:56.81
Sutherland
Joshua
ON
37
21
I
1:56.91
Perreault
Joseph
QC
38
16
O
1:57.26
Routledge
Ben
MB
39
21
O
1:57.34
Mckague
Liam
SK
40
20
O
1:58.64
Parent
Arnaud
QC
41
15
I
1:58.68
Chytla
Jersey
USA
42
20
I
1:58.82
Angelozzi
Erik
AB
43
19
I
1:59.94
Williams
Max
SK
44
22
I
2:00.44
Kremenik
Braeden
AB
45
25
O
2:00.77
Macgregor
Austin
BC
46
26
I
2:00.92
de Munck
Pieter
NED
47
24
O
2:00.98
Marcoux
Maurice
QC
48
27
O
2:01.46
Robinson
Liam
AB
49
23
I
2:02.87
Kulbacki
Erik
MB
50
24
I
2:02.92
Eshete
Darius
AUS
51
27
I
2:03.04
Toth
Louie
BC
52
29
O
2:03.09
Kettyle Kozuback
Nathon
AB
53
28
I
2:04.45
Sullivan
Luka
QC
54
29
I
2:04.82
Mason
Cameron
ON
55
31
O
2:05.27
Brisson
Marc-Antoine
QC
56
31
I
2:05.38
Hicks
Angus
AB
57
25
I
2:05.60
Berthelot
Denis
ON
58
26
O
2:06.00
Veeman
Mikko
SK
59
40
O
2:07.01
Roberts
Owen
AB
60
30
O
2:07.17
Williams
Mitch
SK
61
28
O
2:08.01
Wigelsworth
James
AB
62
32
I
2:09.23
Engel
Matthew
SK
63
30
I
2:10.72
Vanderburgh
Riley
AB
64
33
I
2:12.06
Gimby
Cole
ON
65
33
O
2:12.40
Havelka
Theory
BC
66
34
O
2:13.44
Kay
Owen
AB
67
34
I
2:15.84
Emblin
Isaac
ON
68
36
I
2:17.19
Capili
Marcus
SK
69
35
O
2:18.52
Loster
Nash
AB
70
36
O
2:21.78
Tsuyuhara
Kunio
AB
71
37
O
2:24.89
Hwang
Huiseong
SK
72
35
I
2:25.76
Thomson
Madden
AB
73
38
I
2:35.81
Foster
Alex
SK
74
37
I
2:40.29
Bollaart
Kees
NED
75
38
O
2:44.92
Johnston
Ron
AB
76
42
I
3:52.70
Blonski
Bill
AB
16
I
DNF
de Heer
Nomdo
NED
32
O
DQ
Revie
Daniel
AB
39
I
DNS
Kuri Gonzalez
Victor
BC
39
O
DQ
Kalmar
Aidan
AB
40
I
DQ
Mark
Andy
AB
41
I
DNS
Resell
Erik
NOR