Home
Results
Login
Event
Please Select!
Archive
2023/24
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
Please select!
2017 Oval Finale-Canada Cup 4
2017 Oval Grand Prix
ISU World Sprint Championships
Time Trials February 18
2017 Winter Classic
Time Trials January 21, 2017
Alberta Open 2017
Canada Cup #2
Canadian Championships
Time Trials December 30
Time Trials December 17
CanAm International
Time Trials November 19
Fall World Cup Selections -Oval International
Time Trials, October 15
Time Trials October 8
2016 Fall Classic
Time Trials September 17
Time Trials September 10
Time Trials August 27
Top Blade and Time Trials August 13
Time Trials July30
Distance
2/10/2017
500 m Men
500 m Ladies
1500 m Men
1500 m Ladies
2/11/2017
1000 m Ladies
1000 m Men
3000 m Ladies
5000 m Men
2/12/2017
500 m Men
500 m Ladies
1000 m Men
1000 m Ladies
Rank
Pair
Lane
Performance
Lastname
Firstname
Nationality
1
18
O
1:48.50
Weidemann
Jake
ON
2
17
I
1:50.42
Fish
Graeme
SK
3
17
O
1:50.53
Mayeur
Hayden
ON
4
16
O
1:52.12
Howe
Connor
AB
5
14
O
1:53.20
Woods
Connor
MB
6
16
I
1:53.88
Lataille
Jean-Christophe
AB
7
13
I
1:54.13
Krasnicki
Wojcech
POL
8
15
O
1:54.51
Halyk
Max
AB
9
12
I
1:55.67
Koots
Simon
MB
10
15
I
1:55.79
Hannigan
Adrian
AB
11
12
O
1:56.39
Laxton
Matthew
ON
12
13
O
1:56.70
Pollock
Sam
AB
13
14
I
1:57.15
Ross
Jeff
AB
14
11
I
1:58.24
Winter
Robert
AB
14
11
O
1:58.24
van Reisen
Stan
NED
16
10
I
2:00.45
Miller
Cody
AB
17
9
I
2:01.53
van Dyck
Thomas
AB
18
7
I
2:04.24
Koeman
Kees
AB
19
6
O
2:05.83
Bovingdon
Kieran
AB
20
9
O
2:06.21
Eshete
Darius
AUS
21
8
I
2:06.60
Faris
Sasha
NZL
22
6
I
2:07.10
Dwyer
Ian
AB
23
8
O
2:09.38
Irvine
Bob
AB
24
7
O
2:09.55
Thibault
Vaughn
AB
25
5
O
2:12.40
Bushell
Tim
AB
26
4
O
2:13.56
Guliov
Nicholas
BC
27
5
I
2:17.97
Moga
Octavian
AB
28
2
I
2:20.87
Hrynyk
Donnie
AB
29
3
O
2:21.23
Uribe-Isaiah
Jessie
BC
30
2
O
2:33.00
Arnason
Brett
CAN
1
I
DNS
Jacobsen
Kaleb
AB
3
I
DNS
Miller
Craig
BC
4
I
DNS
Laanstra
Vincent
AB
10
O
DNF
Bathe
Oliver
AB
18
I
DNS
Hiller
Nicolas
BC