Home
Results
Login
Event
Please Select!
Archive
2023/24
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
Please select!
Time Trials February 24
Time Trials January 27
Alberta Open Indoor Long Track
Canada Cup #2
Canadian Single Distance Championships
Time Trials December 30
Time Trials December 22
ISU WORLD CUP
Time Trials November 26
Time Trials November 25
CanAm International
Fall World Cup Selections/Oval International
Time Trials October 14
Time Trials October 7
Fall Classic 2017
Time Trials September 16
Time Trials September 9
2017 Summer Classic
Summer Speed 2017
Distance
11/17/2017
500 m Men #1
500 m Ladies #1
1000 m Men #1
1000 m Ladies #1
5000 m Men
11/18/2017
1000 m Men #2
1000 m Ladies #2
3000 m Junior Men
5000 m Ladies
3000 m Ladies
Mass Start Senior Men
Mass Start Junior Men
Mass Start Senior Ladies
Mass Start Junior Ladies
11/19/2017
500 m Men #2
500 m Ladies #2
1500 m Men
1500 m Ladies
Rank
Pair
Lane
Performance
Lastname
Firstname
Nationality
1
1
I
1:08.60
Griffin
Kimani
USA
2
3
O
1:09.32
Liiv
Marten
EST
3
2
I
1:10.00
Longjiang
Sun
CHN
4
4
I
1:10.47
Kleba
Austin
USA
5
4
O
1:10.67
Xin
Sun
CHN
6
1
O
1:11.21
Jiaxuan
Xie
CHN
7
2
O
1:11.37
Maclennan
Richard
ON
8
5
I
1:11.45
Ronchak
Kyle
USA
9
6
O
1:11.90
Ross
Jeff
AB
10
10
I
1:11.91
Gebauer
William
USA
11
10
O
1:12.92
Liebzeit
Christian
MB
12
7
I
1:13.07
Kilari
Stephen Paul
IND
13
9
O
1:13.21
Mcdermott
Conor
USA
14
13
O
1:13.28
Hughes
Kierryn
NZL
15
5
O
1:13.52
Zorigtbaatar
Yalalt
MGL
16
7
O
1:13.57
Mcleod
Cooper
USA
17
8
I
1:13.62
Nordfonn
Espen
NOR
18
12
I
1:14.29
Turner
Andrew
USA
19
14
I
1:14.93
Hrynchuk
John
MB
20
12
O
1:15.08
Roth
Frank
AB
21
17
O
1:15.38
Brant
Max
ON
22
11
I
1:15.40
Muller
Kaleb
AB
23
15
O
1:16.24
Pollock
Sam
AB
24
13
I
1:16.25
Hartleb
Tyler
AB
24
15
I
1:16.25
Miller
Cody
AB
26
22
O
1:16.37
Johnson
Anders
AB
27
17
I
1:16.62
Flaherty
Evan
USA
28
16
I
1:16.78
Telizyn
Joshua
BC
29
16
O
1:16.80
van Dyck
Thomas
AB
30
18
I
1:17.02
O'brien
Dawson
AB
31
42
I
1:17.44
Miller
Patrick
USA
32
41
O
1:17.64
Horeth
Adam
USA
33
14
O
1:17.76
Ullett
Hunter
MB
34
20
O
1:17.84
Yu
James
USA
35
18
O
1:18.77
Ansel
Ian
USA
36
20
I
1:18.84
Doyon
Marc-Andre
SK
37
19
O
1:18.90
Holzer
Hobbes
AB
38
19
I
1:19.80
Lacroix
Zachary
AB
39
38
I
1:20.24
Heit
Brad
SK
40
37
I
1:20.56
Hanson
Kieran
BC
41
25
O
1:20.73
Seddon
Aj
MB
42
26
I
1:21.25
Meinert
Dade
SK
43
27
I
1:21.27
Johnson
Adam
USA
44
30
O
1:21.66
Knihniski
Dylan
SK
45
23
O
1:21.81
Plett
Randy
MB
46
24
I
1:22.01
Yanagihara
Masahiko
USA
47
24
O
1:22.06
Lee
John
USA
48
22
I
1:22.07
Scutchings
Matthew
SK
49
28
O
1:22.10
Hannah
Jake
MB
50
28
I
1:22.12
Jessie-Uribe
Isaiah
BC
51
29
O
1:22.60
Guliov
Nicholas
BC
52
21
O
1:22.61
Rosenthal
Adam
USA
53
27
O
1:22.65
Hanson
Mckinley
USA
54
32
O
1:22.73
Pauli
Daniel
SK
55
31
I
1:22.81
Witkowski
Kaeden
AB
56
37
O
1:22.99
Ebert
Connor
BC
57
29
I
1:23.26
Miller
Craig
BC
58
31
O
1:23.28
Stevenson
Jordan
SK
59
23
I
1:23.72
Ahmed
Zain Syed
ON
60
39
I
1:24.02
Newlove
Nyam
BC
61
36
O
1:24.27
Rubuliak
Jacob
BC
62
38
O
1:24.31
Cunning
Rob
AB
63
25
I
1:24.55
Irvine
Bob
AB
64
40
I
1:25.33
Herman
Auggie
USA
65
21
I
1:25.40
Bovingdon
Kieran
AB
66
43
I
1:25.84
Waddington
Keagan
SK
67
32
I
1:25.87
Krueger
Jacob
AB
68
44
I
1:26.57
Lowe
Bon
SK
69
30
I
1:26.92
Black
Robert
AUS
70
35
I
1:28.18
Ruel
Dakotah
BC
71
34
O
1:28.31
Comfort
Joshua
SK
72
39
O
1:28.78
Zawada
Zack
AB
73
34
I
1:29.26
Farquharson
Jared
AB
74
35
O
1:29.57
Dallaire
Liam
SK
75
33
I
1:32.32
Hrynyk
Donnie
AB
76
41
I
1:33.52
Sewell
Logan
BC
77
40
O
1:36.07
Mong
Adam
BC
78
42
O
1:41.62
Kulbacki
Ryan
MB
79
36
I
1:52.68
Fitzpatrick
Keven
BC
80
45
I
2:20.76
Blokker
Peter
AB
3
I
DNS
Enxue
Chen
CHN
6
I
DNF
Kersten
Cornelius
GBR
8
O
DNS
Hannigan
Adrian
AB
9
I
DNF
Halyk
Max
AB
11
O
DQ
Miller
Nathan
USA
26
O
DNS
Dwyer
Ian
AB
33
O
DNS
Wright
Jackson
SK
43
O
DNS
Jacobsen
Kaleb
AB